Barvy dobrmana
(aktualizováno 2011)
Dobrman se po celém světě vyskytuje v několika barvách. Někteří z nás znají pouze klasického černého či hnědého. Krom těchto standardních barev se rodí štěňátka i barvy modré, isabelly, bílé. Tyto barvy však u nás nejsou žádány a ani FCI je nepovoluje jako výstavní zbarvení.
Černý s pálením /black and rust/ - klasické, standardní zbarvení, uznané celosvětově i FCI. Ve světě byla tato barva původně koncem 18. století jedinou možnou přípustnou variantou osrstění.
Hnědý s pálením /brown and rust/ - klasické, standardní zbarvení, uznané celosvětově i FCI. Tato barva vychází z červeného zbarvení, přípustná od počátku 19. století. V průběhu života se barva mění. Obecně platí že čím tmavší a jednotnější, tím lepší.
Modrý s pálením /blue and rust/ - nestandardní zbarvení, neuznané FCI. Tato barva vychází z černého zbarvení. Modrého dobrmana můžeme vystavovat například ve Spojených státech amerických, Austrálii, na Novém Zélandu, kde je tato barva povolena standardem. Takovýto jedinec v České republice sice obdrží od ČMKU průkaz původu, ale je mu do něj zapsáno "nestandardní barva". Uvádí se, že cca 25-50% modrých dobrmanů trpí dědičnou chorobou alopécie, při které psi ztrácí v průběhu dospívání srst. Nejčastěji se nemoc začíná projevovat od šestého měsíce věku, kdy srst hodně líná, řídne a světlá. Na nemoc se neumírá, psa to v ničem neomezuje. Touto nemocí trpí v menší míře i hnědý dobrman.
Isabella /fawn and rust/ - nestandardní zbarvení, neuznané FCI. Tato barva vychází z hnědého zbarvení. Někdy je nazývána i jako plavá, lososová.
Bílý /white/ - tato barva "vznikla" díky genetické chybě, mutaci. Je celosvětově neuznaná a oficiálně nežádaná. V listopadu roku 1976 se standardně zbarveným černým psům narodila černá štěňata, mezi kterými byla jedna bílá fenka jménem Padula´s Queen Sheba. Všichni bílý dobrmani jsou vzdálenými přibuznými právě této fenky a jejích rodičů /Rasputin VI x Dynamo Humm/. Byl to klasický albín bez pigmentu s modrýma očima, růžovým čenichem, světlými drápky. Mnoho z těchto albínů bohužel trpí náklonností k fotointenzivitě (tj. zvýšená citlivost na sluneční paprsky, následkem toho na světle zavírají oči) a rakovině kůže. Hodně jedinců má i sklony k poruchům chování - agresivitě, špatnému chrupu. Mnoho chovatelů, zvláště amerických, kde je těchto jedinců nejvíc, se staví proti cílené bílé barvě v chovu.
Albinismus je skupina zdědených prvků, která zahrnuje snížený počet pigmentu očí v kombinaci s kůží a srstí. Pojem Albín pochází ze španělského slova "albinos" ("bílý"). Jedinci s albinismem zdědili od obou rodičů kopii genu, který nepovoluje tělu vytvořit si obvyklé mnoství pigmentu zvaný melanin. Melanin je tmavá směs pigmentu, který pohlcuje sluneční uv záření.
Kynologický klub v USA "AKC - American Kennel Club" přiděluje bílým štěňatům či těm, kteří mají bílého dobrmana v rodokmenu písmeno "Z" do registračního čísla. Jestliže se bílý dobrman vyskytoval v rodokmenu před více než třemi generacemi, je zpochybnitelné, že je gen stále přítomen. Oba z rodičů musí mít tento gen, aby spolu mohli mít bílé dobrmany. Bílý dobrman může mít štěňata černá, hnědá, modrá a samozřejmě i bílá.
Dědičnost barev
Za zbarvení každého jedince jsou zodpovědné dva páry genů.
1. První pár má na svědomí barvu. Gen pro černou barvu "B" (black) je vždy dominantnější než gen pro hnědou "b" (brown). Aby se narodilo černé štěně, stačí tedy do páru jeden gen B, který přebije b.
Černý pes má genotyp:
- BB - to je pak černý homozygot, jenž nikdy nemůže dát jiné než černé štěně. K zjištění, zda je Váš pes homozygot, tedy nositel černého genu, který bude dávat pouze černé potomky, postačí krevní testy, které se dnes běžně provádí;
- Bb - nazývaný jako černý heterozygot, který ač sám černý, může s partnerem, který rovněž vlastní "hnědý" gen b, dát hnědé štěně. Aby byl pes zbarvený hnědě, musí mít do páru dva recesivní geny pro hnědou bb, tedy žádný gen pro černou, což vysvětluje, proč hnědých je méně.
2. Druhý pár genů je zodpovědný za zředění nebo nezředění barvy. Jak jsem již zmínila, modrá barva není nic jiného, než zředěná černá, isabella je zředěná hnědá. I v tomto případě se uplatňuje dominance. Gen pro nezředění "D" (non diluted) je dominantní nad genem pro zředění "d" (diluted). I když má pes jeden gen pro zředěnou barvu d, ten druhý pro nezředěnou D ho přebije a pes je prostě nezředěně černý nebo hnědý. Pro zředění jsou do páru třeba oba "zředěné" geny d, proto je taky modrých a isabell poměrně málo. Hodně standardně zbarvených psů ale tento gen skrytě přenáší, což vysvětluje, proč se i těmto jedincům může narodit modré nebo plavé štěně. Každý z budoucích rodičů však musí mít jeden tento gen. U většiny chovatelů se takto zbarvená štěňata narodí "náhodou" a opakovanému spojení se vyhnou.
Avšak přes skutečnost, že barva modrá i isabella u dobrmana není žádnou raritou, najdou se i tací majitelé psů, kteří takováto krytí úmyslně vyhledávají a štěňata z těchto spojení poté prodávají coby něco výjimečného za samozřejmě pro ně odpovídající, tedy vyšší, cenu. Odbyt mají, neboť poptávka po těchto psech i přes zdravotní rizika existuje (nemluvě o bílých). Narazíme ale i na ty, kteří takto zbarvená štěňata utratí, coby nevhodné jedince.
Shrnutí barevných genotypů
= černá s pálením
= modrá s pálením
= hnědá s pálením
= isabella s pálením
B je faktor pro černou barvu, je dominantní nad b faktorem pro hnědou.
D je nezředěný faktor, je dominantní nad d zředěným faktorem
Černý dobrmánek se tedy narodí za předpokladu BBDD, BbDD, BbDd; hnědý bbDD, bbDd; modrý BBdd, Bbdd a isabella bbdd.
Kompletní tabulku s veškerými barevnými kombinacemi naleznete na stránkách amerického klubu dobrmanského pinče - zde či na stránkách Operation Blue Prints - zde a zde.
Zdroj:
Doberman Pinscher Club of America