ŠAMPIONÁTY KBO

 

Každý čistokrevný švýcarský ovčák s průkazem původu může se svým pánečkem, který musí být členem KBO, získat od klubu tato prestižní ocenění:

  • Klubový šampion
  • Klubový grand šampion
  • Makáč roku
  • Mistr ve výkonu
  • Miss / Missák roku

Podmínky a podrobnější informace, kterak jednotlivé tituly získat, jsou uvedeny na následujících řádcích.

 

Klubový šampion krásy

Tento titul obdrží pes a fena po dosažení určené hranice bodů z výstav pořádaných nejen za území ČR. Pes musí dosáhnout hranice 500 bodů, fena má bodový limit 400.

Když vyjedu se psem na mezinárodní výstavu a získám tam V1, CAC, tak kde se dozvím, kolik jsem získal bodů? Tak přesně tohle se dozvíte v této bodovací tabulce na stránkách klubu. Z toho tedy plyne, že obdržíte 25 bodů za výbornou na prvním místě a k tomu ještě 30 bodů za CAC (čekatelství na šampiona). Celkem si tedy z této výstavy můžete připsat na konto 55 bodů. Čím úspěšnější budete, tím méně výstav budete muset pro titul Klubový šampion absolvovat. Pokud bude Váš pes na výstavě nejlepší z plemene (tedy BOB - více o všech titulech klikni zde), získáte hnedle za jednu výstavu 120 bodů.

Seznam psů a fen, kteří jsou držiteli tohoto ocenění naleznete v sekci Kluboví šampioni ČR.

 

Klubový grandšampion krásy

Zde platí úplně stejná pravidla, bodovací systém a podmínky jako pro klubového šampiona. Jediný rozdíl je v počtu dosažených bodů. U tohoto ocenění je hranice pro psa 2500 bodů, pro fenu pak činí opět méně, a to rovných 2000 bodů.

Možná se Vám tato bodová hranice nezdá příliš vysoká, ale tímto hezky znějícím titulem se do dnešních dnů může pochlubit pouze jeden jediný pejsek a dvě fenečky. Třeba se k němu taky jednou s Bernáškem dohrabeme :).

Seznam již zmíněného pejska a dvou fen, kteří jsou držiteli tohoto ocenění, naleznete v sekci Kluboví grandšampioni ČR.

 

Makáč roku

Makáč roku – ocenění, které se zvlášť uděluje nejlepšímu psovi a feně za body získané za zkoušky z výkonu a závody (akce mohou být konané i mimo ČR). Hodnocení se provádí za jedno výstavní období (od klubové výstavy po klubovou výstavu). Uzávěrka pro posílání kopií dokladů o zkouškách a závodech je 1.8. Do tohoto období se ještě započítávají zkoušky složené na výcvikovém táboře, který bývá kolem 3.8.. Později konané akce jsou počítány do dalšího roku. Akce je přístupná pouze pro BŠO a majitel psa či feny musí být členem KBO. Chovnost jedince zde nemá žádný vliv. Kopie důvěryhodných dokladů o vykonané zkoušce, či absolvovaném závodu se zasílají určené osobě. Všechny doklady musí mít podpis rozhodčího a razítko pořádající organizace, dále datum a místo konání a podle čeho se zkouška nebo závod konal, umístění nebo zadaná známka. Počítání bodů se provádí podle tabulky pro tyto účely určené. Startem na Malém mistrovství BŠO a jakémkoliv jiném mistrovství se takto získané body násobí 3x. Vyhlášení tohoto prestižního klubového titulu se provádí výhradně na klubové výstavě po ukončení soutěží a je ohodnoceno diplomem, pohárem a zveřejněním ve zpravodaji. Titul se neuvádí do PP ani u případného potomstva. Ceny za soutěţe nejsou nárokové.

Psi a feny, kteří toto prestižní ocenění v jednotlivých letech obdrželi, naleznete v samostatné sekci makáč a missák roku.

 

Mistr ve výkonu

Toto ocenění se uděluje jedinci, který získal 1000 bodů za složené zkoušky a absolvované závody. Pro toto bodování je stanovena tato tabulka v PDF. Získání bodů pro udělení titulu není omezeno časově. Akce je přístupná pouze pro BŠO s PP a majitel psa či feny musí být členem KBO. Chovnost jedince zde nemá ţádný vliv. Kopie důvěryhodných dokladů o vykonané zkoušce, či absolvovaném závodu se zasílají určené osobě. Všechny doklady musí mít podpis rozhodčího a razítko pořádající organizace, dále datum a místo konání a podle čeho se zkouška nebo závod konal, umístění nebo zadaná známka. Startem na Malém mistrovství BŠO a jakémkoliv jiném mistrovství se získané body násobí 3x. Vyhlášení tohoto prestiţního klubového titulu se provádí výhradně na klubové výstavě po ukončení soutěţí a je ohodnoceno diplomem, pohárem a zveřejněním ve zpravodaji. Titul se neuvádí do PP ani u případného potomstva. Ceny za soutěže nejsou nárokové .

TOP žebříček pracovní - zde jsou zveřejněni a vedeni všichni jedinci s PP, kteří byli v průběhu svého života bodováni za složené zkoušky a nebo za účast na závodech, včetně počtu získaných bodů.

Pořadí nejúspěšnějších pracovních psů a fen naleznete ZDE.

 

Miss a Missák roku

Ocenění, které se zvlášť uděluje nejlepšímu psovi a feně za body získané za umístění na výstavách (konaných na území ČR.)
Hodnocení se provádí za jedno výstavní období (od klubové výstavy po klubovou výstavu). Uzávěrka pro posílání kopií příloh PP je 1.8., výstavy pořádané po tomto datu jsou počítány do dalšího výstavního období. Akce je přístupná pouze pro BŠO a majitel psa či feny musí být členem KBO. Chovnost jedince zde nemá žádný vliv.
Počítání bodů se provádí podle tabulky pro tyto účely určené (bodovací tabulka k nahlédnutí zde). Ocenění z výstav nezapsané do PP se nezapočítává.
Vyhlášení tohoto prestižního klubového titulu se provádí výhradně na klubové výstavě po ukončení soutěží a je ohodnoceno diplomem, pohárem a zveřejněním ve zpravodaji. Titul se neuvádí do PP ani u případného potomstva. 
Psi a feny, kteří toto prestižní ocenění v jednotlivých letech obdrželi, naleznete v samostatné sekci makáč a missák roku.
 
TOP žebříček výstavní - zde jsou zveřejněni a vedeni všichni jedinci s PP, jejichž majitelé posílají aktuální informace. Zde zůstávají jedinci i když už nejsou naživu, ale pouze v případě, že jejich majitel je členem klubu. Jednotlivci jsou zde řazeni podle počtu dosažených bodů.
Získávání bodů pro vedení v žebříčku není omezeno časově.
Pořadí nejúspěšnějších výstavních psů a fen naleznete ZDE.
 
Zdroj: klub BŠO
TOPlist